Порошенко посприяв молдовському олігархові Владу Плахотнюку вивести контрольований ним Молдовський металургійний завод з-під українських санкцій

Президент Петро Порошенко посприяв молдовському олігархові Владу Плахотнюку вивести контрольований ним Молдовський металургійний завод з-під українських санкцій, про що йдеться у спільному розслідуванні проекту «Радіо Свобода» та молдовського проекту RISE. Moldova "Брухт для Придністров’я. Як Порошенко посприяв молдовському олігарху Плахотнюку всупереч інтересам України".

Санкції проти найбільшого заводу Придністровʼя були запроваджені у червні 2018 року. За даними журналістів, санкції запровадили нібито за поставки для потреб російської оборонної промисловості. Де-юре Рибницький металургійний завод розташований на території Молдови, а де-факто – під контролем адміністрації невизнаної республіки, куди й платить податки

Проте,  з вересня по грудень 2018 року,коли торгувати із заводом вже було заборонено, з України в Молдову було експортовано ще щонайменше 9 тисяч тонн металобрухту. Так, експедитори почали відправляти вторинну сировину на невідому раніше молдовську фірму Novastal prim SRL (Кишинів),  журналісти знайшли зв'язок цієї фірми із молдовським олігархом Володимиром Плахотнюком, який і фактично здійснює контроль над Придніпровським ВАТ "ММЗ".

Більш ніж за 3 місяці, РНБО таки внесла компанію в санкційний список. Відповідний указ президент Порошенко підписав вже у березні 2019 року.

РНБО та президент України вивели завод із санкційного списку 19 березня 2019 року — вже за тиждень після того, як керівництво України прямо попросив про це молдовський прем’єр-міністр, близький до Плахотнюка Павел Філіп.

У цьому листі Філіп напряму звернувся до президента Порошенка та голови українського уряду Володимира Гройсмана з проханням про «розблокування діяльності цього важливого економічного суб’єкта» в регіоні, контрольованому Росією.

Однак, журналісти зазначають і іншу ймовірну причину прийняття  рішення. ЗМІ України та Молдови неодноразово писали про дружні стосунки та партнерство Порошенка та олігарха молдови - Володимира Плахотнюка. 

«У випадку із заводом у «ПМР», схоже, спрацювала «давня дружба», про яку каже сам Плахотнюк, між на той момент офіційним лідером України та неофіційним лідером Молдови — і відкрила шлях до прямого постачання брухту на раніше підсанкційний завод у невизнаній республіці у Придністров’ї», — йдеться у розслідуванні.

Голова молдовського уряду Павел Філіп також є віце-президентом «Демократичної партії Молдови», очолюваної місцевим олігархом Плахотнюком. ЗМІ України та Молдови неодноразово писали про дружні стосунки та партнерство Порошенка та Плахотнюка. До того ж, сам Плахотнюк називав Порошенка «давнім другом», коли той відвідував презентацію одного з проектів фонду олігарха у 2014-му році вже у статусі президента.

Як додають журналісти, у Службі безпеки України, яку РНБО називала ініціатором подання на виключення «ММЗ» зі списку, відповіли «Схемам», що отримали вказівку з Банкової.

«Так, від Адміністрації Президента України до СБУ надійшов лист від 12.03.2019 зі зверненням Прем’єр-міністра Республіки Молдова до Президента України та Прем'єр-міністра України від 07.03.2019 щодо критичної ситуації, яка склалась на найбільшому виробнику металу в Республіці Молдова – ВАТ «ММЗ» внаслідок застосування до нього санкцій (...) , (...) На виконання вказаного листа СБ України підготовлено і направлено до Ради національної безпеки і оборони України пропозицію щодо скасування санкцій до ВАТ «ММЗ», – повідомили в СБУ.

Повʼязані особи

Порошенко
Петро Олексійович
  • народний депутат Верховної Ради України IX скликання, партія "Європейська солідарність", Екс-Президент України
  • Кількість справ: 20

Повʼязані юридичні особи

ЄДРПОУ 21656169