- владні зловживання: запровадження платних послуг, які не надаються в повному обсязі (чи взагалі) або є надлишковими
- політична корупція: торгівля впливом
У кількох портах за швартування суден замість держави гроші почали збирати приватні компанії з однієї групи -"Портосервіс -Україна", повідомляється у розслідуванні "Нацполіція і бізнес: державні порти на двох " програми "Схеми: корупція в деталях".
Так, представники агентських компаній кажуть: після того, як «Портосервіс» починав працювати в порту, сам порт нібито припиняв надавати послуги швартування. При цьому в Чорноморську та Миколаєві «Портосервіс» на старті запропонував дещо нижчі тарифи, ніж були в порту.
«На прикладі Бердянська, Миколаєва – після того, як заходить компанія «Портосервіс», дивним чином зникають всі конкуренти», – зазначає директор агентської компанії «Новік» Таріел Хаджишвілі.
«Розпочалося в середині січня зі дзвінка з адміністрації Миколаївського порту стосовно того, що віднині ви маєте працювати з такою компанією швартових послуг, як «Портосервіс». А до цього ці послуги надавались адміністрацією Миколаївського порту», – додає співробітник ТОВ «Пасіфік Мерітайм» Станіслав Наливайко.
Водночас у Чорноморській філії Адміністрації морських портів запевняють, нібито монополії на швартування у жодної компанії немає.
Найактивнішу діяльність нова приватна компанія розгорнула в Миколаєві. Із власних джерел у податковій «Схеми» дізнались, що за вісім місяців цього року фірма «Портосервіс-Миколаїв» заробила майже 10 мільйонів гривень. За даними Адміністрації морських портів, ця фірма, окрім Миколаєва, також працює у Херсоні.
«Ці всі послуги, на мою думку, повинні надаватися або за нуль, або державними компаніями, бо тут приватні компанії не створюють конкурентну додаткову вартість», – вважає міністр інфраструктури України Володимир Омелян. Міністр інфраструктури Володимир Омелян, коментуючи дані, озвучені в розслідуванні, пообіцяв після сюжету «Схем» направити в порти перевірку.
«Портосервіс-Миколаїв» належить компанії «Портосервіс-Україна», за якою стоїть офшорна фірма з Беліза «Фенелон Інвестментс». Згідно з реєстром, її бенефіціарним власником вказаний директор «Портосервіс-Україна», прописаний у Миколаєві Анатолій Онч. Водночас у реєстрі юридичних осіб є ще одна фірма, 99 відсотками якої володіє ця ж «Фенелон Інвестментс», – «Транспортна компанія «Укрморсервіс». Її кінцевий власник – киянин Леонід Крючков. У письмовій відповіді «Схемам» Леонід Крючков визнав свою причетність до бізнесу у державних портах.
Схеми» проаналізували, з ким «Портосервіс» підтримує ділові відносини. І виявили, що близько половини зароблених коштів «Портосервіс-Миколаїв» у цьому році переказував київській компанії «Елітбудгруп»,якою володіють дві людини. Перша – директор та співзасновник кількох компаній, що пов’язані з Леонідом Крючковим, Олександр Ємельянов, який відмовився коментувати діяльність своєї компанії. Другим власником «Елітбудгруп» є мешканець села Добряни на Львівщині Володимир Голиш. «Схеми» знайшли його можливий зв’язок з очільником Департаменту захисту економіки та заступником голови Нацполіції Ігорем Купранцем.