ТРЦ замість музею на Поштовій: депутатів лякають договором, якого ніхто не бачив

Фото: ТРЦ замість музею на Поштовій: депутатів лякають договором, якого ніхто не бачив

Кияни пікетують Київраду 21 червня перед сесійним засіданням. За три дні до голосування за Музей на Поштовій Київрада нашвидкоруч зареєструвала новий проект, який не передбачає розриву договору з забудовником ТРЦ. Сергій Гусовський, автор проекту, який підтримав громадський сектор, зараз уже не агітує за новоспечений проект. БПП і “Самопоміч” переконують, що запропоноване рішення об’єднає Київраду. 

При цьому “Свобода” і “Батьківщина” цей проект не підтримують, “Єдність” вагається чи підтримає під час голосування. Депутати БПП лякають громаду відшкодуваннями забудовнику, те саме каже й Гусовський, хоча й зізнається, що не бачив в очі інвестиційного договору.

У записці до новоспеченого проекту рішення йдеться про те, що проект не потребує додаткових витрат з бюджету міста Києва. Це означає, що створення Музею покладається на забудовника. Громадські активісти вважають це зрадою. Проект не пройшов профільну комісію з культури. На території розкопок знайдено вулицю часів Ярослава Мудрого.

Сергій Гусовський,  голова фракції “Самопоміч”, який зізнається, що не бачив інвестиційного договору, переконує, що розірвати його складно:

 

Процедура розірвання договору дуже складна, адже інвестор “сидить” всередині реконструкції транспортної розв’язки на Поштовій площі. Але ми знайшли інший шлях, який допоможе віднайти всі артефакти і створити на Поштовій публічний простір для їх збереження. Мова йде про зміну проекту укріплення цього простору, проведення конкурсу тощо. Всі ці умови унеможливлюють будівництво двох підземних поверхів на цьому місці. Плануємо надати цьому місцю статус пам’ятки національного значення (відповідні звернення вже подані до Мінкульту) і скасувати інвестору містобудівні умови та обмеження через суд. Останнє  призведе до повного знецінення проекту підземного ТРЦ. Але якщо буде воля і бажаючі, ми зареєструємо окремий проект рішення, в якому йтиметься виключно про ініціювання процедури припинення інвестиційного договору (щоб не відволікатися на все інше)”.

 

Заступник голови комісії з питань культури “свободівець” Богдан Бенюк розкритикував новий проект рішення і не пропустив його на профільній комісії.

 

Свобода” закликає всіх депутатів Київради, аби цю територію, незаконно віддану при Януковичу, просто треба націоналізувати. Причин є багато - тільки з огляду на те, що там відкопано шар, який підтверджує велику історичну цінність для того народу, який живе на цій території. Тому всім зрозуміло, що це треба націоналізувати - нічого там не будувати, а зробити нормальні розкопки й музей…”, - каже депутат і актор Богдан Бенюк.

 

Помічник-консультант голови фракції “Єдність” Олександр Лилов по телефону Громадському руху ЧЕСНО каже, що ще не знає позиції фракції, і просить перетелефонувати вранці перед засіданням.  

 

Поки що позиція є незмінною, але я не на роботі, я ще не знаю, як та нарада закінчилася. Тільки завтра вранці до 10-ї, бо сесія аж в 11”, - каже Лилов.

 

Нагадаємо, що всі присутні депутати фракції 7 червня проголосували за музей в цілому, у депутата Дмитра Калініченка не спрацювала картка, але він теж стверджує, що голосував за Музей на Поштовій.

Голова фракції “Батьківщина” Володимир Бондаренко новоспечений проект рішення підписав, щоб не блокувати проект, але закличе фракцію за нього не голосувати:

 

Я підписав цей проект рішення, щоб не блокувати технічний процес проходження проекту на сесію… Я думаю що цей проект по сьогоднішньому варіанту обмежує Київраду в розпорядженні земельною ділянкою для створення музею і подальшої роботи. Надає інвесторові можливість продовжувати роботи. Думаю, що наша фракція не буде голосувати, я із фракцією не говорив. Ми повернемося, мабуть, до пропозиції Гусовського, щоб він дотягнув свій проект. То проект був найкращий, він не добрав голоси при тому що 8 голосів “Самопомочі” були відсутні. За новий проект голосувати не будем", -  розповідає голова фракції “Батьківщини” Володимир Бондаренко.

 

Голова фракції “Свободи” Юрій Сиротюк ще більш категоричний:

 

Новий проект рішення - це договорняк з екс-завгоспом Януковича Кравцем. Тому що пункт 4 цього проекту перекреслює все, що написано в попередніх пунктах. Дуже грамотно написано все про міжнародну комісію. Поки не буде проведений конкурс і міжнародні дії, не буде підніматися питання позбавлення права на оренду власників цього об’єкту. Якщо говорити українськими реаліями, то ми отримаємо нову площу Героїв Дніпра. Ми розуміємо, що поки міжнародна комісія буде скликана, - це роки. За цей час завгосп Януковича в країні відбудуться зміни - вибори президента. Коли мені вчора показали цей проект рішення, я сказав, що я категорично його не підпишу. Я не хочу оцінювати політиків. Як казав міністр закордонних справ, “помилка гірше за злочин”. У нас був нормальний проект рішення, він мав бути проголосований одразу. За їхньою логікою перенесли на потім. Потім не вистачило голосів. Тоді не вистачило 5 голосів в той час, як не було депутатів “Самопомочі”. Що ми мали б зробити? Мобілізувати депутатів і дати недостаючих 10 голосів. Якби не вийшло, то ми могли б говорили про пошуки нових проектів. Але абсолютно відкидається минулий проект рішення. Я буду вимагати, щоб ставили в другому читанні цей проект рішення… Мені вчора запропонували підписати новий проект рішення. Я сказав що не буду підписуватися з тим 4 пунктом, де досягає для тих, хто буде сунути цей проект рішення - будуть серйозні іміджеві втрати. Я не хочу замазуватися на такій штуці. Я автор постанови про повернення Межигір’я в держвласність - не бачу жодних проблем, якщо ми зробимо подібний проект. І це не лише Поштова. Той готель "Айлод", який розташований на Еспланадній - там мала бути міська ковзанка. Абсолютно незаконо, хоча про нього всі мовчать. Я в цьому участі брати не буду ", - коментує голова фракції Юрій Сиротюк "Громаді Київщини”.

 

Журналістка “Громадського радіо” Наталія Соколенко пропонує західній спільноті не пускати мера Віталія Кличка та депутатку Вікторію Муху у світові музеї.

Громадські активісти також занепокоєні, що компроміс із забудовником, до якого схиляє БПП “Солідарність”, може дорого обійтися киянам та Україні загалом: унікальну вулицю часів Київської Русі може бути втрачено.

Археолог Михайло Сагайдак, який зробив це відкриття, вважає, що Музей має бути саме на місці знахідки.

Археолог Михайло Сагайдак

 

Ви бачите палі? їх півтори сотні. Вони були вбиті прямо в тіло пам’ятки… Це стільки кубічних об’єктів було знищено… Ми рухалися від шарів 18 століття на глибині 2 метрів. Опустилися до шарів 16,15, 14 ст. Тепер це частина розкопу - шари рубежу 12-13 ст., а оця частина - це вже шари 11 століття”, - розповідає першовідкривач.

 

 

Ми зафіксували проміжок двох парканів періоду Київської Русі. Паркани показують напрям вулиці. Ця вулиця тягнеться до точки, де ми зараз стоїмо. Вуличний тракт передбачає, що це вже освоєна територія. Буквально 30-40 метрів від нас берегова лінія Дніпра… Вулиця тягнеться вздовж неї і тут знаходиться величезна міська садиба. Одна велика, а до неї примикають дві сусідні. Можемо говорити про міський квартал середньовічного Києва 11-13 століть. Під нами - ще горизонти більш ранні, про які ми поки нічого не знаємо. Ми маємо інформацію і по будівництву метрополітену. Вона поряд із нами і глибина її залягання знаходиться на цих же горизонтах і навіть нижче. Я особисто проводив у середині 1970-х років якраз на цій ділянці дослідження і там я з’ясував, що теж існують садиби і є ручай, який іде паралельно до схилів Дніпра і повертає вбік у цю східну сторону”.

 

 

Цей Ручай збуджує нашу уяву до більш ранньої дати - йдеться про хрещення Русі, про те, як стягували з гори язичницьких богів. Їх втягували спочатку в Ручай, як пише літописець, і далі вже в Дніпро і далі вони вже рухались по Дніпру, по течії і в останній раз з’явилися в нас у районі Видубицького монастиря”.

 

Археолог Михайло Сагайдак

Михайло Сагайдак розповідає, що серед знахідок є печатки-булли синів Ярослава Мудрого.

 

Найвидатнішими пам’ятками є актові знахідки - це печатки булли. Це особлива категорія, тому що дозволяє говорити про персоналії. Через цю територію відбувалися певні акти торгово-економічного, дипломатичного, будь-якого характеру. Наявність значної кількості цих печаток свідчить про те, що ця територія регулювала якісь товарно-економічні відносини. І регулювалася владою - князівським центром - де знаходився Михайлівський Золотоверхий собор - місто Ізяслава (засноване в 11 ст. сином Ярослава Мудрого - Ізяславом Ярославовичем). Саме цього князя одна із печаток є на цій території. Є іншого сина - Всеволода. Ми бачимо цей зв’язок - і це перспективи наступних досліджень”.

 

Археолог Михайло Сагайдак

За словами археолога Михайла Сагайдака, дерев’яну вулицю можна зберегти, використавши світовий досвід.

 

Ми не працюємо з мокрим деревом. Ми багато з чим не працюємо. Музеєфікація автентичних об’єктів відбувається тільки в одному місці - Ольвії, де камінь. З цим каменем є теж дуже багато проблем: його просто відкопують простими методами - розчинами накривають і все… Ми розділили себе на чорний і білий світ? Краків може, а Київ не може? (зберегти дерево - прим. ЧЕСНО) Ну я тоді не маю відповіді на це питання. Якщо в світі це все є”, - розповідає Михайло Сагайдак.

 

Громадський рух ЧЕСНО закликав киян давати доручення виборців своїм депутатам голосувати за проект рішення, який передбачає розірвання договору із забудовником, продовження археологічних досліджень і створення повноцінного Музею на Поштовій на місці розкопок.

Сьогодні такі доручення отримали голова фракції “Самопоміч” Сергій Гусовський, голова фракції БПП Андрій Странніков, депутат БПП Вадим Сторожук, депутат БПП і голова Подільської РДА Валентин Мондриївський, депутатка БПП Лариса Дегтярьова.

Громадський рух ЧЕСНО акредитувався повним складом і завтра йде до Київради разом із журналістами та киянами.

 

Не може бути, що проект на резонансну тему з’являється напередодні сесії. Я переконана, що більшість депутатського корпусу навіть не встигли його детально вивчити. А їм його будуть подавати як компроміс. І якщо проект Гусовського заговорювали першим і другим читанням, то цей будуть тягнути одразу.  Чому Київрада не показує договір з інвестором? Як депутати можуть прийняти рішення, якщо вони не розуміють суті?" - каже координаторка руху ЧЕСНО Віта Думанська, яка разом з командою ЧЕСНО побувала на місці розкопок на Поштовій.

 

Думанська додає:

 

Я певна, що більшість депутатів Київради навіть не  були на місці розкопок. Тобто вони не бачили ні інвестиційного договору, ні історичних знахідок, але при цьому готові вирішувати долю Музею. Ми закликаємо депутатів не голосувати за невивчені рішення. Громада прийде висловити свою позицію завтра о 10:30".   

 

Нагадаємо, що рух ЧЕСНО стежить за голосуваннями депутатів Київради, і моніторить, відвідуваність та фінансову доброчесність народних обранців.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]