Другий тур виборів в Дніпропетровську: Вілкул vs Філатов

15 листопада на дніпропетровців чекає другий тур виборів мера міста. Кількість героїв суттєво зменшилася, але напруга тільки зростає, адже на кону - крісло очільника Дніпропетровська.

Отже, головні герої - Олександр Вілкул, висуванець від партії “Опозиційний блок”, який набрав 37,9% голосів виборців, та лідер партії “Укроп” Борис Філатов, з 35,7%.

Тож, Громадський рух ЧЕСНО Дніпропетровськ вирішив більш детально ознайомитися з претендентами на посаду міського голови.

_filatov1_729x547.jpg

Кандидати і олігархи

Ім’я Олександра Юрійовича Вілкула у сфері бізнесу частіше всього пов’язують з олігархом Рінатом Ахметовим. У 2004 році Олександр Вілкул був назначений генеральним директором Північного ГЗК, який на той час входив у групу СКМ Ріната Ахметова. Вже через рік Олександра Вілкула призначили почесним директором гірничорудного дивізіону ВАТ «Метінвест Холдинг», який також належить Рінату Ахметову.

1361896296.jpg

Бізнес-інтереси Бориса Філатова частіше всього пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським. Деякі ЗМІ стверджують, що саме тоді, коли він почав тісно співпрацювати як адвокат з групою Приват його дохід суттєво збільшився, а в 2005 році Борис Філатов офіційно став доларовим міліонером. У 2014 році, коли Ігор Коломойський був призначений головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації, а Борис Філатов став його першим замом.

Політична кар`єра

Серед кандидатів на пост мера Дніпропетровська, які брали участь у першому турі, було виявлено досить багато політичних перебіжчиків. Але в фінал потрапили "вірні" в політичному сенсі люди. Так, політична кар'єра Олександра Вілкула з самого початку була пов'язана з Партією регіонів, яка і склала основу створеного у 2014 році Опозиційного блоку, що його 15 членів голосували за диктаторські закони 16 січня. На сольних позиціях партії Олександр Вілкул починає виступати в листопаді 2005 року, коли він очолив Криворізьську міську Партію регіонів.  

25_main.jpg

vilkul_v_ob.jpg

фото: "Сегодня", Кстати

Борис Філатов має набагато коротшу політичну біографію. 19 вересня 2014 року стало відомо про висунення Філатова по 27-му округу Жовтневого району Дніпропетровська для участі в позачергових виборах у Верховну Раду. Він став переможцем у своєму окрузі і прийняв рішення вступити до фракції партії “Блок Петра Порошенка”, але вже наступного дня 27 листопада прийняв рішення залишитися позафракційним депутатом. Причиною, начебто, стало те, що 26 листопада його не пустили на засідання фракції.

Потім він став одним із очільників партії “Укроп”, від якої і висувається на посаду мера Дніпропетровська.

24096725.jpg

Кому війна, а кому...

Обох кандидатів важко назвати вихідцями з простого народу. Гвинтокрил, автопарк, мільйони на рахунках… і це далеко не все, що задекларовано претендентами на посаду міського голови.

Розглянувши декларації кандидатів в мери Дніпропетровська та порівнявши їх з деклараціями за 2013 рік виявиться, що нардеп і екс-зам губернатора Дніпропетровської області Борис Філатов за 2014 зміг заробити  72 984 грн.  А в 2013 році - 276 026  грн. Тобто його дохід суттєво зменшився.

Але в 2014 році Борис Альбертович придбав парусно-моторний катер «Русич» за 124,7 тис. гривень.

Екс-губернатор Дніпропетровської області Олександр Вілкул, згідно з декларацією про доходи, торік заробив 257,6 тис. грн. Вілкул також має банківський рахунок у розмірі понад 5 млн грн. При цьому більше 691 тис. грн він поклав на рахунок у 2014 році. В цілому, якщо порівняти дані про фінансове становище народного обранця з цифрами за 2013 рік, доходи Вілкула знизилися уп'ятеро. Адже, в минулорічній декларації була вказана сума загальних доходів - більше 1 млн грн. Правда, за минулий рік значно виріс банківський рахунок членів його сім'ї. У декларації за 2013-й рік була вказана сума в 30,4 мільйони гривень, а у 2014 році - трохи більше 50 мільйонів гривень.

Що зроблено, те зроблено

За часів губернаторства Олександра Вілкула, тобто з березня 2010 по грудень 2012, у Дніпропетровську:

-         7 липня 2012 року, у рамках програми «Безпечне місто» лінійний відділ міліції Дніпропетровського річкового флоту отримав три моторні катери UMS 450 для постійного патрулювання річки Дніпро;

-         В лютому 2011 року у Дніпропетровську відкрили новий корпус обласної дитячої клінічної лікарні;

-         27 вересня 2012 року був відкритий Дніпропетровський обласний молодіжний центр;

-         В 2012 році для служби швидкої допомоги Дніпропетровської області було придбано 89 автомобілів марки "Пежо" та "Форд". Автомобілі оснащені сучасним медичним обладнанням та системою GPS-навігації.

З березня 2014 по жовтень 2015 року Борис Філатов займав посаду виконувача обов’язків заступника голови Дніпропетровської ОДА, потім став нардепом, за цей час:

-         28 липня 2014 року під час наради з волонтерами, Борис Філатов заявив, що для об’єднання зусиль волонтерів на Дніпропетровщині буде створено єдиний логістичний центр для волонтерів. 14 січня 2015 року у Дніпропетровську, в базовому військовому шпиталі, де лікують поранених у зоні АТО бійців, відкрили цей волонтерський центр.

-         4 серпня 2014 року Борис Філатов запевнив, що в області буде створено Центр визволення заручників.  14 серпня 2014 року куратор по роботі з пораненими і госпіталями Дніпропетровської ОДА, радник губернатора Дніпропетровської області Тетяна Губа повідомила, що в Україні створено "Центр звільнення полонених". Головою центру став Володимир Рубан, випускник Чернігівського льотного училища, який раніше мав прізвище Гарбузюк і скінчив службу в радянській армії в званні старшого лейтенанта. В 2013 році він виступає як офіцер-доповідач, а вже в 2014 став “генерал-полковником”, керівником партії “Офіцерський корпус”, від якої балотувався на виборах мера у Києві.

-         28 квітня 2014 року біля облдержадміністрації на постаменті колишнього пам'ятника Леніну з'явився перший меморіал Небесної Сотні. Тут розвішено портрети героїв, а художники розмалювали меморіал тематичними роботами.

-         7 квітня 2014 року Борис Філатов повідомив, що в рамках досягнутої угоди представникам "лівих" політичних сил у будинку облдержадміністрації негайно буде надано приміщення. 8 квітня 2014 року штаб для проросійських активістів і «лівих» сил і партій влаштувався в одному з кабінетів у будівлі Дніпропетровської облдержадміністрації.

Програми кандидатів

Передвиборча програма Бориса Філатова, включає 7 напрямків розвитку міста.

·         Економічне зростання;

·         ефективна влада;

·         комфортне місто;

·         соціальний захист;

·         гуманітарний розвиток;

·         громадянське суспільство;

·         Український форпост;

Більш детально про кожний напрямок, та про конкретні дії в реалізаціїї кожного з них йдеться в 12-хвилиному передвиборчому ролику Бориса Філатова. Вся програма викладена в схемах і таблицях, найбільше що вражає, - це строки виконання пунктів. Адже на все про все Борис Філатов виділив собі 730 днів, тобто всього 2 роки. І за цей недовгий термін він планує “відкрити представництва Дніпропетровська в усьому світі (!), розвинути чесну конкуренцію в промисловості, а також зайнятися вихованням відповідальних роботодавців та гармонійних особистостей”.

Программа Олександра Вілкула включає в себе 118 сторінок.

Вона складається з 9 розділів:

·         Безпечне місто

·         Містобудівельна політика

·         Житлово-комунальне господарство;

·         Соціальна політика, медицина, освіта, культура;

·         Будівництво, дороги, транспорт;

·         Самоуправління;

·         Бюджет міста;

·         Інновації та стратегічний розвиток;

·         Екологія.

Примітно, що програма Вілкула включає в себе не тільки те, що він планує зробити, а й те, що було зроблено за часів його губернаторства. 16 сторінок програми це просто "ліричний" текст, як наприклад на сторінці 105, присвяченій бюджетній децентралізації пишеться: «Мы должны вернуть Днепропетровску статус главного промышленного, инновационного, финансового центра Украины».  І на це, як зазначено далі, направлена «Нова індустріалізація» розроблена командою Олександра Вілкула. За які кошти він збирається реалізовувати ще з радянських часів відому «пятирічку за три роки» - невідомо, адже пункту програми «Бюджет міста», присвячено 7 сторінок, 2 з яких займають малюнки, 2 – те, що було зроблено, 2 - "ліричного" тексту і тільки одна по темі. А впровадження інновацій розглянуто на одній сторінці "ліричного" тексту. (сторінка 110).

Дебати без дебатів

Цікава ситуація у кандидатів на посаду мера Дніпропетровська складається з дебатами.

Перший національний запросив кандидатів 28 жовтня, і Борис Філатов дав згоду в той же день.  Однак Олександр Вілкул на своїй сторінці в Facebook 30 жовтня вказав зовсім інше місце.

«До питання про теледебати з Філатовим. Сьогодні я отримав запрошення на участь у теледебатах від Дніпропетровського 11 телеканалу, що заплановані у два етапи - в суботу, 31 жовтня, і в п'ятницю, 13 листопада. Я однозначно даю згоду, і сьогодні ж підтвердив свою участь у цих теледебатах…”- пише Вілкул у Фейсбуці.

Дебати на 11 Каналі 31 жовтня почалися рівно в 19:30, але без Філатова.

05-563b27fd96d06-mesto_vstrechi_podobrat_nelzya.jpg

Як пояснив ведучий, за кілька годин до ефіру дзвонив Борис Філатов і сказав, що «в силу обставин, що склалися в місті» він прийти не зможе.

Як відомо, вранці того дня главу політичної ради партії «Укроп» і соратника Бориса Філатова Геннадія Корбана затримала СБУ.

2 листопада о 19:30 почався ефір на Першому національному, але цього разу на ньому був відсутній кандидат на пост мера від «Опозиційного блоку».

Пізніше своє невдоволення цим Борис Філатов виявив на сторінці в Facebook: «подебатував. З порожнім місцем ».

05-563b27a2da953-mesto_vstrechi_podobrat_nelzya.jpg

Запрошення на теледебати було відправлено і Борису Філатову, і Олександрові Вілкулу, хоча останній так й не підтвердив свою участь. Пізніше з'ясувалося, що Вілкул на той момент перебував у Польщі.

05-563b243843e23-mesto_vstrechi_podobrat_nelzya.jpg

Другий етап дебатів на 11 каналі заплановано безпосередньо перед днем тиші - 13 листопада. На даний момент свою участь в них підтвердив лише Олександр Вілкул.

Авторки: Ольга Полякова, координаторка Громадського руху ЧЕСНО в Дніпропетровську, Ксенія Кот і Юлія Крат, журналістки Громадського руху ЧЕСНО в Дніпропетровську


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]