Миколаївська міськрада: понад 23% депутатів - кандидати на відкликання

Майже чверть міських депутатів Миколаєва можна відкликати за прогули.

Напередодні місцевих виборів Громадський рух ЧЕСНО перевіряє відвідуваність депутатами засідань сесій та комісій місцевих рад.

Згідно зі статтею 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” депутат, що пропустив більше половини засідань сесії чи постійної комісії, може бути позбавлений мандата.

Відвідування сесій та комісій міськради є прямим обов’язком депутата. Нехтування цим обов’язком призводить до неефективної роботи органів місцевого самоврядування.

Ось ті народні обранці, що прогуляли найбільше засідань Миколаївської міської ради.

1.jpg

Колишній начальник управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації, Сергій Літвак, обраний за списками Партії зелених, сказав, що не буде більше йти в раду:

Я зайшов на ваш сайт, почитав, що ви пишете там про депутатів (сміється)..0 Я цього разу балотуватися не буду. Я чотири скликання підряд був депутатом міської ради, але в цей час я не хочу балотуватися.. Ви ж бачите, що навколо відбувається. Я не ходив на сесії, тому що половину скликання я працював начальником відділу охорони навколишнього середовища і в мене були постійні відрядження в Київ і просто не було можливості. А потім, коли я звідти пішов у грудні 2012 року, у мене просто проблеми зі здоров’ям почалися”.

Журналісти поцікавилися, чи не мав бажання Литвак скласти депутатські повноваження.

Мабуть, були такі думки. Але, розумієте, як би це виглядало? Що ніби взяв, здався, пішов. І облили б багнюкою в тому ж Інтернеті. Навіщо це потрібно?” - Запитує депутат.

Тобто ефективність роботи місцевого саморвядування для депутата є, ймовірно, менш важливим, аніж власний імідж у місцевих ЗМІ.

Колега Литвака - Світлана Лопатіна, обрана за списком КПУ, сказала, що прогулювала через те, що має малу дитину, яку вигодовує грудним молоком:

Причина - в мене маленька дитина, яка на грудному вигодовуванні. Їй усього лише 8 місяців, тому зрозуміло що під час декретної відпустки.. тому.. у нас далеко бабусі, якщо вдається домовитися з кимось із знайомих, щоб посиділи з дитиною. я приходжу на сесію. Ось така специфічна ситуація”.

Але депутатка стала кандидаткою на відликання не у 2015 році. За офіційними даними облради більшість прогулів Лопатіної припадають на 2011 рік.

Як виявилося і в 11-му році Лопатіна була в декретній відпустці - зі старшою дитиною. Не дивлячись на часті декретні відпустки та відсутність на сесіях та комісіях, депутатка переконана, що не було особливих причин для того, щоб складати мандат.

Я не бачу особливих причин, працювати ж з людьми я все одно можу”, - переконана Лопатіна.

Знову йти в раду депутатка не збирається, вона сказала, що вирішила присвятити себе вихованню дітей.

Депутат Гнат Коробко, який зайшов в раду за списком партії Фронт змін, також сказав, що в раду більше не піде:

Це не чесно буде по відношенню до виборців, тому що я з Миколаєва переїжджаю і я не буду жити в Миколаєві”.

Щодо того, що Коробко є прогульником, депутат не погодився:

Це неправда. Якщо й були якісь невідвідування - то лише тому, що мене не було в місті. Мене не було просто в місті, в принципі. Я був по громадським справам, як би... громадською діяльністю займався”.

На питання, чому не склав повноваження, депутат сказав, що не може більше говорити.

Громадський рух ЧЕСНО повторно перевірив дані про відвідуваність депутата Коробко. Як виявилося, він пропустив майже 70% засідань сесій та майже 90% засідань комісій.

Мажоритарник Олексій Цимбал, який був висунутий Партією регіонів від Ленінського району, пояснив, чому прогулював засідання сесій та комісій. Виявляється через те, що постійно проживає в Сумах:

Я переїхав працювати в інше місто - місто Суми, тому я не можу цього робити. Я колись казав і секретарю ради і голові, що робити? Треба було робити перевибори, витрачати гроші. Відразу, як тільки я отримав пропозицію про нове місце роботи, поспілкувався з тутешнім керівником ради, він сказав, що це велика проблема - це перевибори і кошти, яких немає - не треба. Я хотів скласти мандат, але вони мені сказали - ти мажоритарний депутат, виконуй свої обов’язки.. Я дистанційно свої обов’язки виконую і гроші виділяю, проблеми рішаю, але участь у сесіях та комісіях не виконую. Я розумію, що це не добре, але так вже вийшло.. Важливо було те, що авторитетні люди на окрузі мені сказали, що це не треба і що дистанційної моєї участі буде достатньо. Працювали мої помічники, проводили прийоми..

Цимбал запевнив, що брати участь у виборах більше не буде.

Депутат серед тих, хто пропустив 100% засідань сесій і є кандидатом на відкликання.

1.jpg

Серед тих, хто пропустив 50% засідань сесій екс-регіонал Ігор Качний.

Кандидат на відкликання переконує, що не має наміру більше йти в політику:

“Зараз треба займатись своєю справою. Дуже складна економічна ситуація”.

Сергій Качний пояснює, що не відвідував засідання через те, що мав заробляти на життя:

“Нових проектів багато, тому я зараз зайнятий більше працею”.

Журналісти поцікавилися, чи не хотів Качний скласти мандат:

“Була така думка, але, розумієте, я працював на округу, на якому ще обирався по мажоритарній системі. Тому, цей мандат був потрібен мені для роботи з людьми. Я проводив багато міропріятій різних в місті. А зараз просто нема часу вже для того і я зараз вже не буду йти на це скликання”.

“Брат займається тільки політикою, а я ще й бізнесом. А на тих основах, на яких працюють депутати місцевих рад, то єсть робота вже така - общєствєнна і тому вже розумієш, якщо ти працюєш, наприклад, з конкретними організаціями або з конкретними людьми на окрузі, то для того необов’язково бути на сесії… Я розумію, що то треба обов’язково але.. якщо зараз в мене часу на то не вистачає, тому то я й вирішив, що зараз треба позайматися більше роботою”, - додає Качний.

Рідний брат депутата Миколаївської ради Ігоря Качного - Олександр теж 5 років був у складі місцевої ради, але у Київській області.

Він наголошує, що у його раді були проблеми через відсутність депутатів на засіданнях комісій і через це іноді не було навіть кворуму для прийняття рішень.

Варто зазначити, що Олександр Качний, на відміну від брата, який думає над тим, як заробити на життя, зараз посилено рекламується на шпальтах місцевої газети “Тиждень Київщини” і збирається до облради Київщини від “Опозиційного блоку”.

Депутат Олег Богомаз, який був обраний від Фронту змін, прогулював і засідання сесій і засідання комісій. Він пояснює, що  у цей час був у відрядженнях.

Варто зауважити, що робота - не є поважною причиною для відсутності на засіданнях Ради чи комісії.

Хоча за свою роботу у місцевому самоврядуванні депутати дійсно не отримують грошей від держави, згідно з законом, їхній роботодавець звільняє їх на час проведення сесій та засідань постійної комісії від виконання своїх обов’язків (ст. 32 - Звільнення депутатів місцевої ради від виконання службових обов’язків для виконання депутатських повноважень – ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”).

Депутат Богомаз, як і Ігор Качний, теж не збирається балотуватись на місцевих виборах і пояснює своє рішення розчарованістю у політичній ситуації:

“Моя точка зору: не заради цього хлопці гинули на Майдані, не заради цього ми туди їздили. Регіонали в Миколаєві зараз по опросах на першому місці. Якого біса? Це не політика, просто хтось заробляє гроші на горі людському. Тому я думав піти з політики”.

На питання, чому депутат не склав мандат, він відповів:

“Так я ж більше балотуватися не буду”.

Громадський рух ЧЕСНО традиційно виявив найбільше кандидатів на відкликання саме під час моніторингу відвідуваності комісій (клікнути на графіку, щоб збільшити).

1.jpg

Майже кожен п’ятий депутат Миколївської міськради систематично прогулює засідання комісій. Як з’ясувалося, депутати Миколаївської міськради виправдовуються тим, що їздять у відрядження.

Наприклад, Анатолія Блащука, який прогуляв більше за усіх засідань комісії, вдалося спіймати за межами нашої країни:

“Я зараз у відрядженні за кордоном. Передзвоніть мені 29 вересня, і я дам вам коментар”, - відповів він.

З Сергієм Кантором, депутатом від об’єднання “Рідна Вітчизна”, що є прогульником по комісіях, журналісти ЧЕСНО зв’язались, коли той повертався з відрядження.

Спочатку він заперечував свою відсутність:

“Хто вам таке сказав? Я відвідую всі комісії, коли я не у службовому відрядженні”.

Коли ж народному обранцю озвучили реальні цифри його прогулів, він почав стверджувати, що якість не залежить від кількості.

Це все не має значення, все, що треба, я знаю та відробляю. А хіба відсоток відвідування комісій говорить про якість роботи? Якщо там сидять базікають. Справа вся в тому, що у нас “мєстєчковий” політикум. У мене немає часу сидіти перед камерами піаритись. Я дуже зайнята людина, займаюсь конкретними справами. А ті, що сидять перед камерами й говорять, ну, хай говорять. Важливі справи, а не слова.  У нас в бюджетній комісії є люди, які ніде не працюють. На що вони живуть? Зараз вони в мери йдуть. Ось я керівник підприємства, у мене завод, мені підпорядкована тисяча людей. І я витрачаю мільйони, тому що в міському бюджеті нема грошей,” - розповідає депутат.

“47 % - суха математика. Я можу прийти, наприклад, коли є декілька серйозних питань, та брати участь у їхньому розгляді. А потім розвертаюсь і йду. Я вважаю, що більше години комісії проводити неможна, тому що ми працюємо. Ми же хліб їмо не той, який на комісіях заробили, ми нічого на них не заробляємо. Ми марнуємо власне життя. Продуктивність роботи комісій - 15%, та й те я із запасом сказав.

Координатор громадського руху ЧЕСНО Андрій Круглашов пояснює, чому так важливо відвідувати комісії:

“Саме комісії пропрацьовують проекти рішень, які у подальшому депутати розглядають на сесіях. Відсутність депутатів на комісіях позбавляє їх можливості впливати на процес підготовки рішень, які можуть суперечити інтересам громади. Відповідно відсутній депутат не може відстоювати інтерес виборців. Іноді комісії можуть не мати кворуму, аби підтримати навіть потрібні громаді проекти рішень".

"Якщо депутати не ходять на засідання комісій, а приходять лише на сесії, то їх можна порівняти зі студентами, які не ходять на пари, не працюють протягом семестру, а приходять на сесію й намагаються хоч якось здати свій пердмет. Депутати на сесіях не пропрацьовують рішень, за які голосують," – наголошує Круглашов.

Не бачить сенсу у роботі комісій і висуванець від Фронту змін, депутат Олег Мудрак.

“На засідання комісій я не ходив по тим самим причинам, що рішення комісій, в яких я працював достатньо активно перші 2 роки, ні до чого позитивного не призвели і впливу на Департамент ЖКГ не мали. Голова комісії вів погоджувальну політику з Департаментом ЖКГ і, взагалі, з цією гілкою місцевого самоврядування. Тому витрачати свій час на те, щоб роздувати щоки для комісії, яка нічого не вирішує, я не вважав за потрібне”, - коментує Мудрак.

Незважаючи на таку “неефективність” роботи комісій, Олег Мудрак поставився з нерозумінням до питання, чому він повинен складати мандат, та збирається знову йти до Ради.

Як виявлилося депутати Миколаївської міської ради не лише прогулюють сесії та комісії, а й взагалі за 4,5 роки каденції не написали жодного запиту.

Громадський рух ЧЕСНО запрошує долучатися до моніторингу перед місцевими виборами активістів Миколаєва та області (pigmaliones@gmail.com).

Довідково: Громадський рух ЧЕСНО – це ініціатива, започаткована представниками 12 громадських організацій у 2011 році. Рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні. Символом Руху став часник - засіб дезінфекції та боротьби з “нечистою силою” у політиці. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу. Мета діяльності руху - забезпечення прозорої та доброчесної влади, запровадження нових європейських стандартів в українській політиці.

Автор: Олена Позняк - журналіст громадського руху ЧЕСНО в Миколаєві


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]