Близько 50 відсотків депутіва Запорізької міської ради могли бути позбавлені мандату за неналежне відвідування.
У рік місцевих виборів Громадський рух ЧЕСНО проводить моніторинг роботи чинних місцевих рад.
За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесії чи постійної комісії протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад").
Кожен депутат повинен розуміти: прогули або неякісна робота можуть безпосередньо вплинути на подальшу політичну кар’єру і результати осінніх місцевих виборів.
Ось ті місцеві обранці, що пропустили понад 50% засідань Запорізької міської ради за один чи кілька років каденції (натисніть на графіку, щоб збільшити).
Списочник від “Батьківщини” Дуняміл Саатов став кандидатом на відкликання за підсумками пропусків засідання ради у 2011-2014 році.
Більше того, він пропустив понад 50% засідань своєї комісії у 2011 і 2014 роках. Причини прогулів виборцям та Громадському руху ЧЕСНО депутат повідомити відмовився:
“Я телефоном інтерв’ю не даю. Зустрінемось — тоді дам”.
Рух ЧЕСНО запросив депутата на презентацію моніторингу, щоб пояснити виборцям та місцевим журналістам причини відсутності.
Мажоритарник Денис П`ятигорець, висуванець Партії регіонів (Орджонікідзевський район), став кандидатом на відкликання за кількістю прогулів сесій у 2012 та 2013 роках (а також - комісій у цих же роках). Він переконує, що пропускав на знак протесту. Нібито екс-регіонал так переживав розгін мирного Майдану 29 листопада (кінець 2013 року):
“Я в 2013 році написав заяву про складення депутатських повноважень і вихід з Партії регіонів в знак протесту проти побиття дітей на Майдані. Але наша перелякана більшість в міській раді злякалась і не прийняла мою відставку... Тоді написав повторну заяву, але вони сказали, що вона написана з помилкою… Тоді я сказав, що я просто не буду ходити і можете мене по закону виключити з депутатів за пропуск. Але вони все одно не виключили” .
Коли ж журналіст ЧЕСНО зазначив, що події на Майдані відбулися лише наприкінці 2013 року, а пропускати засідання депутат почав у 2012 і практично протягом всього 2013 року, коли Майдану ще не було, то екс-регіонал розказав вже про іншу причину своєї відсутності:
“В 2012 році на початку літа я поїхав працювати в Київську область, а потім переїхав на ПМЖ до Києва працювати. На засідання я приїжджав час від часу коли виходило”.
Також екс-регіонал П’ятигорець прогулював комісії ради у 2012 та 2013 роках. Зрештою наприкінці року депутат склав повноваження.
Також депутатка пропустила понад 50 % засідань комісії у 2012 - 2014 роках. Завгородня, на відміну від інших депутатів, пообіцяла прийти на презентацію Громадського руху ЧЕСНО.
Двоє депутатів Запорізької ради опинилися у 100% прогульниках з екстраординарних причин. Так, регіоналка Олена Бондаренко була затримана у Києві 18 серпня 2014 року за підозрою у вимаганні з погрозою насильства. Із заявою до правоохоронців звернувся власник компанії “Запорожсвязьсервис”. Юрій Комісаров, і обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Соратниця П’ятигорця регіоналка Наталія Завгородня (мажоритарниця Шевченківського району) пропустила понад 50 % засідань у 2013 році.
“Якщо на комісії обговорюються дійсно важливі питання, я йду. В основному ж розглядаються чорнові питання. До того ж, мене не задовольняють умови роботи комісії, як і багатьох депутатів. Тому краще чимось займатися, ніж просиджувати там штани”, - пояснює депутатка.
Регіонал Олександр Валіков же перебуває в розшуку. Він зник ще у травні 2014 року. За інформацією ЗМІ, його підозрюють у вимаганні. За це депутатові загрожує позбавлення волі терміном до 5 років. http://z-city.com.ua/Депутат-запорожского-горсовета-объявлен-в-розыск-за-вымогательство-22.08.2014 Але найбільше кандидатів на відкликання Громадський рух ЧЕСНО традиційно виявив під час моніторингу відвідуваності комісій (натисніть на графіку, щоб збільшити). У Запоріжжі таких майже кожен другий.
“Аналіз відвідуваності засідань комісій є більш показовим. На відміну від сесій, де депутати можуть кнопкодавити за інших, яких електронна система відображає як присутніх, протоколи комісій, як правило, ведуться на папері. Тому інформація про присутніх більш правдива”, — зазначає регіональна координаторка Громадського руху ЧЕСНО Ірина Федорів.
Списочниця від Батьківщини Тетяна Батракова, як і більшість інших опитаних депутатів, спершу не вірить, що пропустила понад 50 % засідань комісії у 2013 році:
“Я сумніваюсь, що стільки пропустила. Могло бути таке, що була у відрядженні або не могла піти з роботи...”
Громадський рух ЧЕСНО повторно перерахував дані, надані на офіційний запит Громадському руху ЧЕСНО Запорізькою міською радою. Депутатка Батракова у 2013 році дійсно пропустила 16 засідань з 27 засідань комісії з питань соціального розвитку, бюджету та фінансів.
Попри те, що депутатка Батракова наголошує на тому, що була зайнята на роботі, варто наголосити, що робота - не є поважною причиною для відсутності на засіданнях Ради чи комісії.
Хоча за свою роботу у місцевому самоврядуванні депутати дійсно не отримують грошей від держави, згідно з законом, їхній роботодавець звільняє їх на час проведення сесій та засідань постійної комісії від виконання своїх обов’язків (ст. 32 - Звільнення депутатів місцевої ради від виконання службових обов’язків для виконання депутатських повноважень — ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”).
Щодо відвідуваності комісій, то депутатка Батракова наголошує на тому, що відвідувати комісії ради, на її думку, не так уже й важливо:
“Мені здається, що головне - щоб депутат нормально працював з виборцями і приносив користь. А те, що він буває чи не буває на комісіях, на яких він, можливо, нічого не вирішує, напевно, це не так важливо”.
Координатор Громадського руху ЧЕСНО Андрій Круглашов переконаний, що робота в комісіях має дуже важливе значення:
"Робота в комісіях – дуже важлива. Саме комісії пропрацьовують проекти рішень, які у подальшому депутати розглядають на сесіях. Відсутність депутатів на комісіях позбавляє їх можливості впливати на процес підготовки рішень, які можуть суперечити інтересам громади. Відповідно відсутній депутат не може відстоювати інтерес виборців. Іноді комісії можуть не мати кворуму, аби підтримати навіть потрібні громаді проекти рішень".
"Якщо депутати не ходять на засідання комісій, а приходять лише на сесії, то їх можна порівняти зі студентами, які не ходять на пари, не працюють протягом семестру, а приходять на сесію й намагаються хоч якось здати свій предмет. Депутати на сесіях не пропрацьовують рішень, за які голосують," – наголошує Круглашов.
Якщо ж Батраковій на заваді стала робота, то списочнику від Фронту змін Рудольфу Акопяну на заваді стали особисті причини. Він був відсутній на понад 50 % засідань комісії у 2012 - 2014 роках:
“У мене причини особистого характеру. Сімейні обставини. Суто фізично не міг бути присутнім… Я допомагаю і те й інше з депутатського фонду. Запити і звернення - все готується робота постійно йде”, - переконує депутат.
До слова, масово засідання комісій пропускають не лише списочники, а й мажоритарники.
Регіонал-мажоритарник Хортицького району Олександр Гофман переконаний, що не пропускав понад 50 % засідань у 2012-2014 роках:
“По-перше, не пропускав. Якщо були - то лише одиничні випадки. По-друге я коментарі телефоном зазвичай не даю. Знайдете мене на сесії міськради - тоді поговоримо”.
Громадський рух ЧЕСНО у випадках, коли депутати не визнають свої прогули, повторно перевіряє інформацію. Що стосується прогулів депутата Гофмана, то він пропустив 19 засідань (комісії з питань соціального та економічного розвитку, бюджету та фінансів) з 30 у 2012 році; 26 з 27 у 2013 році та 23 з 24 у 2014 році.
Екс-регіонал Ігор Бірюков (Шевченківський район) каже, що не міг відвідувати комісії три роки поспіль, бо нібито лікувався після аварії, що трапилася у 2011 році:
“Я був після аварії на тривалому лікуванні… 2,5 роки...”
Після того, як журналіст Громадського руху ЧЕСНО поцікавився, як можна через лікування пропускати комісії і одночасно не пропускати сесії, то депутат повідомив, що не може більше говорити й поклав слухавку.
Традиційно з-поміж тих, хто багато пропускає, є такі, що не вірять даним, які Громадський рух ЧЕСНО отримав офіційно від Запорізької міської ради.
Така ситуація з мажоритарником Валентином Нефьодовим — регіоналом від Орджонікідзевського району, який був відсутній на засіданні комісії у 2012 - 2014 роках.
Сам екс-регіонал віри не йме, що три роки поспіль порушував 37 статтю ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”:
“Я не знаю, звідки у вас такі дані. Я був майже на всіх комісіях. Мені це треба перевірити. Я маю сам дізнатися і подивитися.” Однак відповідь від депутата Нефьодова про уточнення не прийшла.
Громадський рух ЧЕСНО запрошує долучатися до моніторингу перед місцевими виборами активістів Запоріжжя та області ([email protected]).
Довідково: Громадський рух ЧЕСНО — це ініціатива, започаткована представниками 12 громадських організацій у 2011 році, рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу. Мета діяльності руху — забезпечення прозорої та доброчесної влади, запровадження нових європейських стандартів в українській політиці.
Автори: Юлія Борисенко та Антон Кривко — журналісти громадського руху ЧЕСНО
Поділитись