П'ять кандидатів на посаду Президента України розкрили своє фінансування

П’ять з двадцяти одного зареєстрованого кандидата на пост Президента України – Богомолець, Гриценко, Порошенко, Тігіпко та Тимошенко – на вимогу громадськості частково розкрили інформацію про фінансування своєї передвиборчої кампанії.

Рух ЧЕСНО вітає такий крок лідерів президентських перегонів та розцінює його як прогрес в напрямку фінансової прозорості політики. По суті, кандидати вперше в історії президенетських перегонів в Україні відкривають фінансування до дня голосування.

Водночас активісти зазначають, що жоден з кандидатів не зміг надати повного проміжного звіту кампанії за методологією руху ЧЕСНО – із зазначенням списку донорів та сум внесків, а також переліком контрагентів та сумами витрат.

Ольга Богомолець – одна з двох кандидатів, хто з початку кампанії публікує фінансові звіти на своєму сайті. Зокрема, на офіційному сайті Богомолець можна знайти список людей, які перерахували гроші на заставу для участі у виборах. Також Ольга Вадимівна надала найбільш детальний постатейний звіт про витрати із зазначенням контрагентів, які отримали платежі більші за 20 тис. грн. Cтаном на 15 травня витрати виборчого фонду Богомолець склали 1 437 048,65 грн. Водночас кандидатка не назвала cум надходжень до фонду та прізвищ донорів, які, за словами юридичної служби, не надавали згоди на розкриття цієї інформації. Сама Ольга Богомолець внеску до свого виборчого фонду не робила.

Анатолій Гриценко – другий кандидат з усіх зареєстрованих, який з початку кампанії публікує часткову фінансову звітність на своєму сайті. У відповідь на звернення руху ЧЕСНО кандидат зазначив, що робить це з 2009 року. Звіт Гриценка єдиний з усіх, який містить прізвища донорів, що зробили внески до виборчого фонду, однак без зазначення сум цих пожертв. Також у публічному звіті можна знайти детальний перелік усіх контрагентів, яким було здійснено виплати з передвиборчого фонду, проте без цифр. Кандидат прозвітував, що на даний момент витрати з фонду загалом склали 8 249 571 грн.  

У звіті Петра Порошенка зазначено, що  єдиним джерелом надходжень до його виборчого фонду є власні кошти кандидата. Сума загальних витрат передвиборчої кампанії кандидата станом на 15 травня -  88  224 760 грн, залишок на рахунку – 175 240 грн.  За даними майнової декларації кандидата, доходи Порошенка  за 2013 рік становили менше 60% цієї суми, але кампанія цілком могла бути профінансована коштами на банківських рахунках політика, де зберігалося більше 114 млн грн. Кандидат у звіті відкрив також статті основних видатків та розмір витрат на них. Майже 80% цих витрат – оплата ефірного часу на телебаченні. Контрагентів пан Порошенко не назвав.

Сергій Тігіпко, так само як і Петро Порошенко, зазначив, що фінансування передвиборчої кампанії здійснюється винятково його власними коштами. Утім, він назвав лише загальну суму витрат, не надавши їхнього постатейного викладу та списку контрагентів. Станом на 17 травня загальна сума витрати Тігіпка  склала 68 млн грн, що складає близько чверті задекларованих доходів кандидата за минулий рік.  Більш розлогий звіт кандидат пообіцяв оприлюднити лише після виборів.

За даними звіту Юлії Тимошенко, основну роль у фінансуванні її виборчої кампанії відіграла партія ВО «Батьківщина». Саме партією було сплачено передвиборчу заставу, партійні кошти становили 80% надходжень до виборчого фонду. Імена 181 фізичної особи, які перерахували 8 569 000 грн, у звіті не розкрито. Згідно звіту, загальний розмір фонду Тимошенко станом на 15 травня становив 40 748 250 грн. У звіті надано інформацію про залишок на рахунку та постатейних опис основних витрат. Майже 80% – оплата ефірного часу на телебаченні. Контрагентів, що здійснювали послуги для кандидата, не зазначено.

З отриманими фінансовими звітами кандидатів можна ознайомитися на сайті chesno.org.

Дехто з кандидатів, які не оприлюднили звіт про надходження та витрати виборчого фонду, публічно відповіли на питання ЧЕСНО щодо фінансування своєї кампанії. Зокрема, Володимир Саранов заявив, що для фінансування виборчої кампанії використав свої приватні кошти з продажу двокімнатної квартири в Києві більш ніж за 2,5 млн. Андрій Гриненко у публічній заяві повідомив, що витратив на кампанію кошти, які його «дружина відклала на квартиру». Інший учасник виборчих перегонів Ренат Кузьмін не назвав жодного прізвища людей, які фінансували його кампанію, оскільки ніхто, нібито, не зробив великого внеску до його виборчого фонду.  Микола Маломуж заявив, що гроші на заставу йому надали родичі, які продали квартиру і будинок.  Дмитро Ярош стверджує, що на виборчу кампанію взяв позику в партії "Правий сектор", на рахунок якої постійно надходить фінансування "від представників малого та середнього бізнесу".

Нагадаємо, в рамках кампанії «Чесний кандидат» учасники Руху ЧЕСНО та експерти IFES-Україна розробили Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості фінансування політичних партій в Україні та передвиборної агітації (№4846, поданий народними депутатами – П.Порошенком, О.Тягнибоком, А.Гриценком, С.Соболєвим, Ю.Стецем, А.Шевченком та В.Кличком).

Кампанія «Чесний кандидат» реалізується коаліцією учасників Руху ЧЕСНО – громадськими організаціями Інститут Медіа Права, Інститут Масової Інформації, Центр UA, Фонд «Демократичні ініціативи» ім.Ілька Кучеріва - у партнерстві з IFES-Україна.

В рамках кампанії активісти вимагають від кандидатів  продемонструвати виборцям прозорість формування застави для участі у виборах у розмірі 2,5 млн грн., прозорість надходжень до виборчого фонду (зокрема, розмір фонду, суму  власного внеску кандидата та у разі висування партією – внеску партії, список фізичних осіб які внесли до передвиборчого фонду суму понад 20 000 грн) та прозорість витрат коштів з виборчого фонду (деталізована інформація про напрями та обсяги використання коштів).  ЧЕСНО вимагає, аби кандидати зробили перші проміжні фінансові звіти до 15 травня, аби виборці змогли врахувати цю інформацію під час голосування.

ЧЕСНО


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]